Zin in de Nacht..
Geschreven door Koen HoltzapffelOp vrijdagavond 10 oktober vindt in Rotterdam in de Arminiuskerk, de eerste Nacht van de Zingeving plaats. Georganiseerd door de Remonstranten in samenwerking met Debatpodium Arminius en het Humanistisch Verbond. De Nacht laat zien hoe je op heel verschillende manieren zinvol kunt leven en hoe een (religieus) zingevingskader daarbij een rol speelt.
Twee van de vele sprekers tijdens de Nacht zijn Hans Alma en Fokke Obbema. Ze houden zich al jaren bezig met zingeving en komen tijdens de Nacht spreken over respectievelijk kunst en idealen.
Hans Alma, hoogleraar geestelijke zorg en religieus-humanistische zingeving, schreef Het verlangen naar zin. De zoektocht naar resonantie in de wereld. Ze houdt niet zo van het woord zingeving. Het is haar te veel een benadering met het hoofd, hoe begrijpen we de wereld cognitief? Het gaat Alma meer om zin in relatie tot de voorstelling van (goed) samenleven. Zin heeft te maken met het basale, ook lichamelijke verlangen naar de wereld als een goede plek om te zijn. Voorstellingen van het goede vind je in (bijna) alle levensbeschouwingen. Maar ook hier gebruikt Alma liever een ander woord: levensverkenning. Levensbeschouwing klinkt afstandelijk en afgerond. Levensverkenning duidt op een proces, een zoektocht in ons rommelige en onoverzichtelijke leven van alledag. Zin ervaren in het verkennende leven van alledag, daar gaat het dus om!

Levensinzichten
Volkskrant-journalist Fokke Obbema is bekend geworden door zijn in boeken verzamelde interviews over De zin van het leven en Een zinvol leven. Hij begon ermee nadat een levensbedreigende ziekte hem hardhandig geconfronteerd had met de vraag naar de zin van zijn bestaan. De zin van het leven eindigt met zeven inzichten die de interviews Obbema schonken. Twee ervan noem ik kort:
We zijn ons bewuster dan vroeger van de beperkingen van de wetenschap en waarderen religie meer dan vroeger. Als bron van houvast om de chaos in de wereld en onszelf te bedwingen. Zeker zolang ons doorgronden van het leven gebrekkig is, begrijp ik beter hoe wezenlijk geloven blijft, in de vorm van oude stromingen of in moderne varianten.
De vraag naar de zin van het leven is wellicht nooit bevredigend te beantwoorden, maar toch nuttig, omdat die vraag ons helpt te bepalen wat voor ons essentieel is in het leven. Dat een eenduidig antwoord op de zinvraag ontbreekt, kunnen we betreuren, maar het biedt ook ruimte, het geeft ons de vrijheid zelf zin of betekenis aan ons bestaan toe te kennen. Geen enkel antwoord geldt als finaal.’
Aldus Alma en Obbema. Nieuwsgierig geworden naar alle sprekers, het hele programma en de kaartverkoop? Zie Debatpodium Arminius, arminius.nl. Ook in het komende zomernummer van AdRem aandacht voor de Nacht.